Slovensko na SAF STEAM Azerbajdžan 2025 reprezentovala Stredná priemyselná škola strojnícka Košice.
V dňoch 16. až 19. novembra sa v Baku, hlavnom meste Azerbajdžanu, uskutočnilo najvýznamnejšie vzdelávacie a technologické podujatie v krajine s názvom SAF 2025 (STEAM Azerbaijan Festival 2025). STEAM je skratka pojmov Science, Technology, Engineering and Math a charakterizuje nový prístup k výučbe technických predmetov.
Festival sa konal v obrovskej hale Baku Expo Center, kam boli účastníci zvážaní každé ráno autobusmi zo svojich hotelov.
Festival sa koná pravidelne každý rok a tohto ročníka sa zúčastnilo cez 5 000 študentov z 22 krajín. Súťažilo sa v 18 kategóriách, ako mechatronika, robotika, umelá inteligencia, drony, vesmírna či námorná technika. Súťažné tímy predvádzali svoje konkrétne výtvory, napr. v prípade vesmírnej techniky to boli funkčné mini satelity.
Náš vodíkový tím Strojar Riders (Martin Kundrát – IV.AS, Ján Kovaľ – IV.AS, Marko Sebastián Üveges – IV.BM a Maximilián Šimkanin – IV.DT) na základe doterajších výsledkov dostal pozvánku na účasť v pretekoch H2 Grand Prix PRO. Podstatou týchto pretekov je prejsť riadeným modelom auta čo najväčšiu vzdialenosť v určenom čase s prideleným množstvom energie. Energia je dostupná vo forme vodíka, uskladneného v malých nádobách, tzv. Hydrostikoch a akumulátoroch. Pre preteky H2 Grand Prix PRO bol stanovený čas jazdenia na 4 hodiny. Každý tím mohol využiť maximálne energiu z akumulátorov o kapacite 7 400 mAh a z 18-tich Hydrostikov.
Na súťaž bolo prihlásených 20 tímov – 10 domácich a 10 tímov z celého sveta. Okrem Slovenska boli zastúpené krajiny ako USA, Nový Zéland, Čile, Belgicko, Holandsko, Rakúsko, Česko, Bulharsko či Slovinsko.
Deň pred pretekmi musel každý tím odprezentovať a obhájiť svoje riešenie súťažného modelu auta pred medzinárodnou komisiou. Komisia hodnotila nielen technickú úroveň auta a mieru inovácii, ale aj úroveň obhajoby – odborné vyjadrovanie či vystupovanie členov tímu. V tento deň sa konal aj oficiálny tréning, na ktorom si piloti mali možnosť vyskúšať trať.
Deň pretekov začal technickou kontrolou áut. Technické predpisy určujú napríklad maximálne a minimálne rozmery modelov, minimálnu svetlú výšku, rozsah dovolenej hmotnosti, rozmery pneumatík a pod. Zistené nedostatky musia byť tímom odstránené do začiatku pretekov. V opačnom prípade tímu nie je povolený štart.
Tím košickej SPŠ strojníckej sa dostal do vedenia hneď v prvých kolách pretekov a vedenie si bez zaváhania udržal až do konca. Pomohla tomu aj veľmi dobrá spolupráca pilotov a technikov, vďaka ktorej boli časy na výmenu akumulátorov a Hydrostikov veľmi krátke. Náš súťažný tím prišiel počas pretekov podporiť aj slovenský veľvyslanec v Azerbajdžane p. Elcin Gasymov.
Tretí deň sa ešte uskutočnila vložená súťaž domácich tímov a popoludní sa na hlavnom pódiu vyhlásili výsledky. Na vyhlásení boli prítomní členovia vlády hosťujúcej krajiny. Aj slovenský veľvyslanec v Azerbajdžane, p. Elcin Gasymov, sa zúčastnil ceremoniálu a zagratuloval celému tímu. Okrem celkového víťazstva v pretekoch tím SPŠ strojníckej získal aj ocenenie za najlepšie využitie dostupnej energie (Energy Award).
Počas festivalu sa konalo aj množstvo sprievodných akcií. K zaujímavým patrila diskusia s kozmonautmi z troch krajín. V deň odchodu organizátori naplánovali prehliadku mesta pre tímy, ktoré odlietali popoludní alebo večer. Keďže naše lietadlo odlietalo až v nočných hodinách, prehliadky sme sa zúčastnili. Touto akciou sa ukončil pobyt nášho tímu v zaujímavej krajine, ktorá mimoriadne podporuje u študentov rozvoj zručností 21. storočia.




































