AUTOSALÓN KATAR 2023

Aj v školskom roku 2023/2024 sa nám podarilo zorganizovať mimoriadne zaujímavú exkurziu na najväčšiu automobilovú šou roka 2023, ktorá sa konala od 5. do 14. októbra 2023 v hlavnom meste Kataru. V dňoch 6. až 8. októbra 2023 sa dokonca prelínala s Veľkou cenou Kataru F1.  Katarské podujatie, ktoré sa volalo GIMS (Geneva International Motor Show) Qatar bolo rozdelené na tri časti. Tradičná statická výstava bola umiestnená v Dauha Exhibition and Convention Center (DECC). Program dynamických jázd a prezentácii sa uskutočnil na pretekárskom okruhu Lusail neďaleko Dohy a napokon program terénnych jazdných podujatí sa konal v oblasti Sealine. 

My sme sa GIMS Qatar v Doha zúčastnili v dňoch 10. až 15. októbra 2023.

Doha, hlavné mesto Kataru má prezývku „Arabský New York“. Skôr ako získala dnešnú futuristickú podobu, bola malým obchodným prístavom, v ktorom počas 2. svetovej vojny objavili najväčšie ložiská ropy na svete. Príbeh Dohy je ako vytrhnutý z rozprávky, v ktorej sa bohom zabudnuté, chudobné mesto premení na živé veľkomesto, plné mrakodrapov. V Dohe je hranica medzi  moderným kozmopolitizmom a beduínskou tradíciou veľmi tenká. Pod povrchom žiariacich výškových budov a ulíc, plných superáut skrýva svoj starodávny šarm.

Prehliadku mesta sme večer zakončili plavbou na gondole po vodných kanáloch.  

Katar je neobvyklou kombináciu kultúrnych vplyvov, čo ovplyvnilo aj jeho gastronómiu. Mieša sa tu katarská, filipínska, nepálska, čínska, americká, mexická i malajzijská kuchyňa. 

My sme ju spoznávali na tradičnom trhu v Doha – Souq Waqif. Dlhé stáročia to bolo trhovisko pre beduínov – nomádov, ktorí historicky obývali arabské a sýrske púšte. Začiatkom 21. storočia bolo toto historické miesto zrekonštruované a obnovené podľa tradičných katarských architektonických techník. Dnes je to pravdepodobne jediný tradičný souq, ktorý zostal v Perzskom zálive. Okrem hlavnej ulice sme preskúmali labyrint uličiek plný rôznych obchodíkov. Našli sme tu rôzne suveníry, ale aj látky, koreniny, parfumy, domácich miláčikov…

Keďže Dohu obklopuje púšť, aj na tejto exkurzii sme si užili na palube Land Cruisera  jednodňové púštne safari Desert Safari Qatar. Využili sme aj možnosť jazdiť na štvorkolkách. Zdolávanie dún bolo nezabudnuteľným zážitkom.

V posledných rokoch investoval Katar mnoho úsilia i peňazí do svojej umeleckej scény i kultúrneho dedičstva. Nevšedné a zaujímavé stavby či sochy sme vídali počas každej prechádzky mestom.