Svetová výstava EXPO DUBAJ 2020 – exkurzia

V dňoch 2. až 7. februára 2022 sa naši žiaci, súčasní aj bývalí, učitelia aj rodičia zúčastnili výnimočnej a veľmi atraktívnej exkurzie, cieľom ktorej boli Spojené arabské emiráty, konkrétne najväčšia svetová výstava EXPO DUBAJ 2020. Z letiska v Budapešti sme odleteli Boeingom 777 spoločnosti Emirates Airlines. Zážitkom bol už samotný let. Po prílete do dejiska tejto unikátnej udalosti, ktorá obohatila svet inovatívnymi nápadmi, sme sa ubytovali a začala  cesta jedinečných zážitkov.

Hneď na druhý deň sme sa vybrali na výstavu EXPO 2020, ktorej heslom  je „Udržateľnosť, mobilita, príležitosť“, kde sme po absolvovaní bezpečnostných opatrení zamierili priamo do nášho slovenského pavilónu. Leitmotívom slovenskej expozície,  v rámci tematickej zóny MOBILITA, je „Pohyb budúcnosti: vodík, letectvo a vesmír“. Boli sme zvedaví na vodíkové auto MH2, vesmírne mobilné roboty Androver I a II, VRM simulátor ….

Cez výtvory občas až súťažiace s fyzikálnymi zákonmi sa potom každý účastník exkurzie mohol na jednom mieste dostať do 200 krajín sveta. Očarili nás expozície s dôrazom na ekologické aspekty, na splnenie požiadaviek udržateľného rozvoja našej Zeme a s podtextom „nič nie je nemožné“.

Celkovú atmosféru výstavy dotvárali koncerty, predstavenia, prednášky, ale aj Nebeská záhrada, 360° projekčné plátno, ktoré je jedno z najväčších na svete, vstupné haly postavené z rovnakého materiálu ako vesmírne lode …

Ďalší deň nás cesta zaviedla k moru, kde sme sa príjemne schladili vo vlnách Perzského zálivu. Poobede sme sa vrátili na EXPO 2020 a pokračovali v prehliadke pavilónov ďalších krajín. EXPO 2020 bolo nádherné aj večer, pavilóny žiarili všetkými farbami.

V sobotu sme objavovali a poznávali Dubaj, mesto výnimočných stavieb a atrakcií. Prvá cesta viedla drevenou loďou cez kanál do starého Dubaja na trhovisko, kde sme ochutnali typické cukrovinky a korenia. Ďalšou zastávkou bola prehliadka ikonického hotela Burj Al Arab a Palmového ostrova. Jedno z najväčších nákupných centier sveta Dubai Mall nás ohromilo úchvatnou fontánou, kolosálnym akváriom a podmorskou zoo. Podvečer sme sa jedným z 50 výťahov vyviezli za jednu minútu na 125 poschodie oceľovo-preskleného gigantu Burj Khalifa, budovy vysokej 828 m, odkiaľ sme mali prekrásny výhľad na panorámu Dubaja. Vychutnať v takejto výške sme si mohli aj západ slnka. Na hlavnej promenáde okolo jazera Burj Lake sme videli úchvatné predstavenie slávnej dubajskej fontány plné svetla a hudby. Prehliadku ukončila laserová šou na budove Burj Khalifa. Deň však neskončil a my sme zamierili do prístavu Dubai Marina, kde nás čakala večerná plavba tradičnou drevenou loďou kanálmi medzi mrakodrapmi.

V nedeľu sme si pozreli úžasnú botanickú záhradu a poobede sme zamierili do púšte. Niektorí na džípoch, odvážni na štvorkolkách.

Časť zážitkov z našej cesty sme Vám opísali, ale pocity pri prehliadke slovenského pavilónu na EXPO 2020 alebo pri vyhliadke na Burs Khalifa je predsa len najlepšie zažiť a preto sme radi, že sme si „zážitky budúcnosti“ nenechali ujsť.