Myšlienka spolupráce medzi SPŠ strojníckou Košice a ZŠ s MŠ Slanec vznikla už dávnejšie. Na spomenutej škole v Slanci pôsobí Bc. Nikola Sabolová, ktorá dostala nápad, ako využiť môj koníček – poľovníctvo a starostlivosť o zver. Oslovila ma s myšlienkou, či by sme spojením síl dokázali odprezentovať zaujímavou a hravou formou tému pre škôlkarov ,,ako sa zvieratká pripravujú na zimu“. Myšlienka ma zaujala, pretože sám som absolventom krásne zrekonštruovanej školy pod Slaneckým hradom. Po vzájomnej dohode škôl, na ktorých obaja učíme, sme pripravili kontaktnú výučbu, kde sa detičky spoločne naučili, ktoré parohy patria akému zvieratku a kedy ich zver zhadzuje. Deti videli aj preparáty zvieratiek, kožušiny a dotykom skúsili, akú jemnú srsť má líška, alebo akú hrubú a drsnú jazvec. Spoločne sme hádali, akému zvieratku patria hlasové prejavy, ktoré sme si púšťali. Deti sa učili používať vábničky na zver, niektoré držali paroh jeleňa, srnca či daniela v ruke prvýkrát. Povedali sme si všetko o tom, ako môže každý pomôcť v zimnom období zvieratkám v lese, ako sa máme v lese správať a ako máme dávať pozor na seba, ale aj zvieratká, ktoré sú v prírode doma.
Keďže sme mali ,,mikulášske obdobie,“ sladkosť za správnu odpoveď na moju otázku určite deti potešila. Dúfam, že to môžeme považovať za 0-tý ročník našej vzájomnej spolupráce. Pre mňa, učiteľa odborných predmetov na priemyslovke, to bola príjemná zmena aj výzva. Deti boli úžasné, prekvapilo ma, koľko toho vedeli, no zaskočilo ma aj niekoľko veľmi špecifických otázok. Pútavého vyučovania sa 4. 12. 2024 zúčastnila trieda trojročných ,,mravčekov“ štvorročných „motýlikov“ a päť- šesťročných „včielok.“
Súčasťou mojej návštevy na ZŠ s MŠ v Slanci bola aj prezentácia študijných odborov, ktoré máme na SPŠ Strojníckej v Košiciach pre žiakov deviateho ročníka.
Mgr. Michal Puškár – učiteľ odbornej praxe v SPŠS Košice